Badanie trendów sprzedaży na Allegro po zmianach w API

2020-10-05, 16:30

W ostatnim czasie doszło do wielu zmian w serwisie Allegro, przez co ogromna ilość informacji, które były dostępne dotychczas zniknęła z publicznego REST API giganta. Wiele systemów w tym TopSprzedawca zostały mocno dotknięte tymi modyfikacjami. Każdego dnia odbierałem ogromną ilość zapytań czy nadal będziemy działać po 30 września i wiedziałem, że musimy znaleźć sposób, aby zapewniać sprzedawcom jak największą ilość narzędzi umożliwiających monitorowanie dowolnego konta na Allegro.

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić nowy moduł – Badanie trendów. Jest on bogaty w ogromną ilość informacji, które każdego dnia pobieramy z Allegro. Zawiera wykresy oraz zestawienie najważniejszych informacji. Dzięki temu jako sprzedawca sprawdzisz jak wygląda dynamika zmiany rynku w polskim e-commerce.

Filtry przy generowaniu raportu sprzedaży

Zanim wygenerujesz raport musisz podać podstawowe informacje, o sprzedaży która Cię interesuje. Pierwszym krokiem jest wybór kategorii. Następnie należy podać zakres danych, które dostępne są od 13 września 2020 (aby przeglądać starszą historię należy użyć starych raportów). Możesz także określić przedział cenowy dla którego TopSprzedawca ma wykonać dla Ciebie analizę sprzedaży. Po odpowiednim wypełnieniu powyższych pól, wystarczy Pobrać trendy. Długość generowania raportu jest uzależniona od jego zakresu.

System w tym momencie przeszukuje ponad 9 milionów ofert, które na bieżąco dla Ciebie sprawdzamy. Czym kategoria bardziej ogólna tym więcej ofert każdego dnia zostanie poddane analizie.

Trendy transakcji Allegro

Pierwszym elementem analizy powinien być wykres przedstawiający trendy przy wzrostach oraz spadkach ilości unikalnych transakcji dokonanych na Allegro, czyli tak zwany parametr Popularność. TopSprzedawca przygotował go w najbardziej czytelnej wersji, czyli średniej Popularności dla każdego dnia. Dzięki temu od razu masz pogląd na to jak zmienia się dynamika transakcji w danej kategorii. Pozioma linia określa, ile wynosiła średnia ilość transakcji na podstawie danych z całego okresu. Niebieska przedstawia uśrednione dzienne wartości z wybranych okresów. Wartości ponad poziomą linią pokazują, że trendy transakcji są powyżej średniej. Sprawdzaj to miejsce każdego dnia, ponieważ jest to miejsce, które od razu mówi sprzedawcom w którą stronę iść ze swoją sprzedażą.

Ceny oraz ilości dostępnych sztuk

Niewątpliwie podczas planowania sprzedaży istotna jest informacja na temat średniej ceny sprzedanych produktów oraz jak wyglądają ich aktualne stany. Dwa poniższe wykresy umożliwiają szybką analizę tych parametrów. Dzięki dostępnym sztukom wiemy jak duża jest wartość sprzedaży w serwisie. Można wyciągnąć również wnioski jak wiele sztuk kupiono podczas wysokich spadków i w drugą stronę jak dużo ofert zmodyfikowano/wystawiono, aby zawierały wysoką ilość asortymentu.

Zestawienie danych sprzedażowych

Wykresy przedstawiają trendy w sposób graficzny dzięki czemu od razu wiemy, w którą stronę przesuwa się krzywa sprzedaży. Jeżeli chcesz przeanalizować dokładne wartości możesz skorzystać z zestawienia przedstawionego na poniższej tabeli.

Listing najlepiej sprzedających się ofert

Wszystkie dane przedstawione na wykresach zostały zgrupowane na podstawie ofert. Ich listing pokazuje, które z nich są w top 100. Powtarzające się elementy oznaczają, że są na topie od dłuższego czasu, dlatego w tytule została zawarta informacja na temat dnia sprawdzenia oferty.

Aby poznać szczegóły danej oferty, przeanalizować jej historię lub sprawdzić jej aktualną pozycję w wyszukiwarce allegro wystarczy przejść do szczegółów lub narzędzia Offer Rank.

Zapisywanie raportu sprzedaży

Podczas analizy dla sprzedających ważne są narzędzia z pakietu Office. Dlatego trendy w sprzedaży możesz wyeksportować do Excela. Aby raport zawierał również spis ofert, należy go najpierw wyświetlić na stronie, w przeciwnym razie system wyeksportuje tylko zestawienie trendów.

Podsumowanie

Analiza sprzedaży za pomocą trendów transakcji to jedna z najbardziej miarodajnych metod w dniu dzisiejszym na Allegro. Dzięki regularnemu badaniu rynku z TopSprzedawcą nic Cię nie zaskoczy i będziesz w stanie szybko reagować na zmiany w branży e-commerce. Nasze abonamenty dostępne są już od 19 złotych miesięcznie.